top of page

טיפול זוגי וייעוץ זוגי באילת

אני עובד למעלה מעשרים שנה עם יחידים, משפחות וזוגות באילת. התחלתי את עבודתי כפסיכולוג ראשי במרפאה לבריאות הנפש באילת . פתחתי קליניקה לטיפול פסיכולוגי ולטיפול וייעוץ זוגי במגדלי אילת. כמו כן אני עובד בשנים האחרונות ביחידת הסיוע של בית המשפט לענייני משפחה באילת. לאורך השנים אני עסוק בשאלה :

האם יש מאפיינים ייחודיים איתם מתמודדים זוגות ומשפחות של תושבי אילת ? ואם כן איך ניתן לעזור בטיפול וייעוץ לזוגות באילת.

 

להלן כמה מהמאפיינים הייחודיים

 

עיר קטנה ומרוחקת עם פחות אפשרויות למציאת תחומי עניין ועבודה

 

אחד הגורמים המרכזיים אשר מביאים אנשים לטיפול זוגי הוא היווצרות מרחק בין בני הזוג. מצבים בהם כל אחד מבני הזוג מתפתח לכיוון אחר ובונה לעצמו תחומי עניין או תחומי עיסוק אשר ממלאים את עולמו. תופעה זאת מזיקה לזוגיות במידה והיא אינה מפרה את הקשר הזוגי אלא מגבירה מרחק. לא מעט מהזוגות המגיעים לטיפול או ייעוץ זוגי באילת חשים את המרחק והפער בתחומי העניין. לעתים אחד מבני הזוג עובד בעבודה מספקת ומאתגרת או בעבודה משתלמת כלכלית בעוד בן/בת הזוג מתקשים למצוא תעסוקה הולמת או סיפוק הקשור בתחומי עניין. הפער בין בני הזוג מייצר תסכול, מרחק ולעתים רצון של אחד מבני הזוג לעזוב את אילת ולעבור למרכז. המצב באילת בו האפשרויות התעסוקתיות והאפשרויות להתפתחות עצמי מוגבלות לתחומים מסוימים מקשה על בן/בת הזוג אשר לא "מוצאים את עצמם" להתפתח. מצב זה מגביר מרחק ויוצר קונפליקטים בין בני הזוג.

במהלך טיפול זוגי באילת יש לעתים קרובות צורך להתמקד באושר האישי ובהתפתחות האישית של בן/ בת הזוג שאינם מרוצים מחייהם כדי לעזור למצוא עניין וסיפוק בחיים. הסיכוי שבני זוג יחיו בצורה טובה אחד עם השני רב יותר כאשר שני בני הזוג מסופקים מחייהם האישיים. כמו כן, חשוב לעבוד עם הזוגות כדי למצוא מצב בו בני הזוג יימצאו תחומי עניין משותפים.

כמובן שקושי זה אינו ייחודי לאילת, אבל כאמור המרחק ממרכז הארץ והמיעוט היחסי של אפשרויות באילת מגבירים את הבעיה ומצריכים פתרונות יצירתיים.

מרחק של המשפחות מהמשפחות המורחבות במרכז הארץ

 

ישנם זוגות אשר אחד מבני הזוג יליד אילת ומשפחתו המורחבת גרה באילת בעוד בן הזוג שלו אינו יליד אילת ומשפחתו המורחבת חיה במרכז הארץ. חוסר האיזון במקום המגורים של המשפחות גורר קונפליקטים לגבי השאלה היכן לנהל את מרכז החיים . המרחק של אחד מבני הזוג ממשפחת המוצא שלו מייצר תחושות בדידות ותסכול אשר משפיעים על המערכת הזוגית. זוגות רבים המגיעים לטיפול זוגי או לייעוץ זוגי באילת מתמודדים עם נושא המרחק מהמשפחה במרכז הארץ ויש צורך לעזור ולעבד נושא זה ולמצוא פתרונות מספקים דיים כמו למשל להקפיד על קשר שוטף וקרוב עם המשפחות במרכז , גם אם הדבר דורש נסיעות והוצאות כספיות, להקפיד על שמירת קשר וחיזוק הקשר של הילדים עם המשפחות במרכז ובעיקר להקפיד לשוחח על הנושא תוך רגישות לבן/בת הזוג אשר משפחתה רחוקה.

כאשר המשפחות המורחבות של שני בני הזוג אינם אילתים, נוצר קושי אחר בעיקר כאשר נולדים ילדים ואין משפחה מורחבת אשר יכולה להיות גורם מסייע בגידול הילדים/ נכדים. היעדר המשפחות המורחבות מייצר תחושת בדידות ועומס רב ומהווה גורם לחץ נוסף.

ככלל כל סוג של לחץ יכול להיות גורם מקרב שתורם להתמודדות משותפת או גורם מרחיק היוצר עימות ומריבה.

המטרה בטיפול זוגי לאפשר תקשורת בין בני הזוג , הבנה אחד של הקשיים והצרכים של השני/ה וחיפוש דרכים משותפות להתמודד עם הבעיה. האתגר בטיפול זוגי וייעוץ הזוגי באילת לסייע בבנייה ויצירה של תהליכים אלו ולאפשר שיח פתוח וחיובי כדי למצוא פתרון המתאים לשני בני הזוג.

החיים באילת כזמניים והרצון לעבור למרכז הארץ

 

מניסיוני במפגש עם חברים אילתיים וזוגות המגיעים לטיפול זוגי או לייעוץ באילת רבים מדברים על שאיפה לעבור למרכז הארץ. הדבר בולט יותר כאשר בני הזוג או אחד מבני הזוג הגיעו לאילת והמשפחה המורחבת במרכז הארץ. אבל לעתים מדובר גם בתושבי אילת אשר ילדיהם עברו לחיות במרכז הארץ והם מעוניינים להיות קרובים לילדים ולנכדים או אילתים אשר חשים כי העובדה כי הם חיים בעיר קטנה ומרוחקת גוררת תחושת חסך וצורך להיות קרובים למרכזי תרבות, בילוי, לימודים או תעסוקה רחבים יותר. תחושת הזמניות גוררת קונפליקטים, תסכול ומריבות. אנשים המגיעים לטיפול זוגי וייעוץ זוגי באילת ומתמודדים עם נושא זה נוטים לפתח קונפליקט מוקצן. לרוב שני בני הזוג חוששים וחרדים, אבל כאשר אחד מהם מצהיר שהוא מוכן לשינוי אצל השני עולה החרדה והוא/היא מעלים את החששות או את חוסר הרצון. באופן זה הקונפליקט הופך להיות בין השניים למרות שבעצם מדובר בקונפליקט פנימי הקיים אצל כל אחד מבני הזוג. במקרה זה הפתרון מצוי בשיחה , הבנה הדדית, אמפתיה וחיפוש פתרון תוך שיתוף ופשרה. הבנה ששני בני הזוג רוצים דבר דומה ושניהם חוששים מהשינוי. מצב בו מתאפשרת שיחה הלוקחת בחשבון את מורכבות הרצון והחששות מאפשר שיתוף פעולה ומונע "לקיחת צד" והקצנת הקונפליקט.

תרבות של בילוי עם חברי ילדות

באילת , יותר מאשר במקומות אחרים בארץ, אני נתקל בקיומם של קבוצות חברים גברים או נשים אשר שומרים על קשר לאורך שנים ומקיימים ומטפחים תרבות בילוי ייחודית. אנשים אשר גדלו באילת נוטים לעתים לשמור על קשר עם חברים אשר ממשיכים לגור באילת וממשיכים לקיים סוג של "ביחד". העובדה שאילת קטנה יחסית ומרוחקת מגבירה את הלכידות החברתית של אנשים אשר גדלו באילת. תופעה זאת יפה מאד שכן היא מעידה על הקשר העמוק והממושך אבל ישנם מצבים בהם נוצר מרחק בין בני זוג כאשר לאחד מהם יש חיים חברתיים מלאים ובת הזוג או בן הזוג אינם חלק מהבילוי המשותף. לעתים קרובות בטיפול הזוגי עולים קשיים הקשורים בקנאה, חשדנות וכעסים הקשורים לחיים החברתיים של אחד מבני הזוג.   האפשרות לבנות חיים חברתיים משותפים תורם לתחושת הביטחון בזוגיות, 'ליצירת עניין משותף ואחד האתגרים בטיפול הזוגי בכלל ובאילת בפרט הוא מציאת איזון נכון בין הלגיטימיות של חיים חברתיים עצמאיים עם חברי ילדות אילתיים לבין הקשבה לצרכים של בן/ בת הזוג אשר אינם מהווים חלק מההוויה האילתית. שני בני הזוג צריכים ללמוד להתחשב בצרכים האחד של השני/ה.

עיר המבוססת על תיירות פנים וחוץ  

אילת, עיר הקיץ הנצחי, מבוססת על תיירות. לאילת מגיעים תיירים רבים מהארץ או מחו"ל. חלק מהם מגיעים כדי לחוות חוויות של חופש ולעתים גם חופש מיני . האווירה הפתוחה והחופשית ולעתים נהנתנית משפיעה על חלק מהאנשים החיים באילת. הפיתויים ליחסי מין, בגידות, והנאות אישיות גבוהים יותר מאשר בערים אשר אינן מבוססות על תיירות. לא ערכתי מחקר בנושא ההבדלים באחוז הבגידות באילת לעומת אחוזי הבגידות בערים אחרות ולכן אין לי ממצאים בנושא. יחד עם זאת רבים מזוגות המגיעים לטיפול זוגי או ייעוץ זוגי באילת מגיעים סביב נושאים של בגידה או חשש מבגידה. ייתכן והפיתויים באילת לרבים יותר מאשר במרכז הארץ ויש תנאים טובים יותר להיווצרות מצבים של בגידה , קנאה וחוסר אמון וייתכן שמאחר ואילת עיר קטנה קשה יותר להסתיר ויש נטייה לפתח "שמועות" לגבי בגידות. כל אלו יוצרים ומגבירים אווירה של חוסר האמון.

 

חשוב לציין כי הנושא של בגידות וחוסר אמון מהווה את אחד הנושאים המרכזיים בטיפול זוגי בכלל ולא רק בטיפול זוגי באילת. בגידה או פגיעה באמון מהווים אחד הגורמים המרכזיים ביותר לפרידה וגירושין . יש אפשרות לטיפול ושיקום של יחסים גם לאחר בגידה. השאלה החשובה היא הרקע לבגידה והאם בני הזוג רוצים לשקם את מערכת היחסים ביניהם. כתבתי באתר סביב הגישה שלי לטיפול זוגי דברים נוספים הקשורים לטיפול במצבים של בגידה.

תושבים זמניים ו"מהגרים חדשים"

אילת מהווה גורם משיכה לצעירים ואנשים המחפשים שינוי בחייהם. מגיעים צעירים לאחר שירות צבאי לתקופה מוגבלת כחלק מעבודה מועדפת ועובדים בעיקר במלונאות ותיירות. צעירים אלו מחפשים תחושה של חופש ושחרור ותורמים לאווירה של מתירנות. מאחר ותושבים רבים באילת עוסקים בתיירות ובבתי מלון הם חשופים לצעירים וצעירות אשר מצויים בשלב של חוסר מחויבות בחייהם. ההגעה של צעירים אלו לאילת מהווה גורם חיובי מאד אשר מאפשר תחלופה של אנשים, כוח צעיר וחדש ומגביר אפשרויות לצעירים תושבי אילת ליצור קשרים חדשים. יחד עם זאת ישנם מצבים בהם יהיה פיתוי לאנשים המצויים ביחסים זוגיים לקיים קשר עם צעירים או צעירות אלו. כמו כן, אילת מהווה  גורם משיכה לאנשים ולמשפחות אשר מעוניינים לעשות שינוי משמעותי בחייהם. לא אחת מדובר באנשים אשר נקלעו לקשיים במרכז הארץ והצורך בשינוי עלול להוביל לחיפוש אחר זוגיות חדשה ובנייה של צורת חיים חדשה. כמו במקרה של החברה הצעירים , תופעה זאת יכולה לאפשר חידוש וליצור אפשרויות לתושבי אילת, אבל באותו זמן יכולה להיות גורם לחשש עבור זוגות המצויים במצב פחות יציב באילת. לעתים אנשים המגיעים כדי לעשות שינוי בחייהם ולא הצליחו במרכז הארץ מאופיינים בחוסר יציבות אישית או זוגית, עובדה העלולה להגביר את חוסר היציבות סביב מוסד הזוגיות והנישואין.

השפעת מצב כלכלי על היציבות הזוגית

נושא היציבות הכלכלית ולחצים כלכליים אינו אופייני לאילת ומתקיים בכל מקום באשר הוא. יחד עם זאת, באילת יש יותר קשיים במציאת עבודה עבור שני בני הזוג והדבר יוצר מצבים של לחץ כלכלי. כל לחץ יוצא דופן משפיע על חיי המשפחה ובני הזוג. הלחצים הכלכליים עלולים לגרור כעסים, מתחים והאשמות ביחס להוצאות, סדרי עדיפויות ודרישות אחד מהשני. כאשר המערכת הזוגית אינה יציבה ובני הזוג אינם מורגלים לפתור חילוקי דעות בשיחה, הקשבה והבנה השיחה בנושא עלולה להיות רווית מתח וטעונה. תחושת חוסר האונים והמתח של כל אחד מבני הזוג ביחס למצב הכלכלי עלול להיות מושלך על בן הזוג ובאופן זה אין התמודדות עם הבעיה כבעיה משותפת אלא הטחת האשמות. בטיפול זוגי חשוב להבין כי הנושא הכלכלי כמו כל נושא מאיים יכול להיפתר באופן טוב כאשר יש שיתוף פעולה וצוות אשר עובד באופן  משותף.

פרידה וגירושין באילת

אחוז הגירושין באילת גבוה , אבל לא מהגבוהים בארץ. למעשה כל זוג רביעי מתגרש באילת. הנושא הייחודי לאילת בכל הקשור לגירושין קשור לכך שאילת קטנה יחסית ומרוחקת ממרכז הארץ. כאשר שני ההורים נשארים לגור באילת, יש אפשרות רבה יותר למשמורת משותפת מאחר ואין מרחק פיזי גדול במגורי ההורים. קיימים קשיים כאשר אחד מבני הזוג מעוניין לעזוב את אילת ונוצר מרחק גאוגרפי גדול אשר משפיע על הקשר בין הילדים לבין ההורה המרוחק מהילדים. אחד הנושאים המרכזיים בטיפול זוגי וייעוץ זוגי באילת במקרים של גירושין קשור לנושאים אלו. יש צורך בעבודה טיפולית כדי להגיע להסדרים אשר יהיו מספקים ככל הניתן לשני ההורים ואשר ייקחו בחשבון את טובת הילדים. לשם כך ניתן לקבל טיפול שמטרתו עבודה בכיוון שיתוף פעולה הורי במצבי פרידה וגירושין. 

  

bottom of page