top of page

תהליך מהות ביחידת הסיוע

במהלך השנים האחרונות אני עובד כיועץ ומטפל ביחידת הסיוע בבית המשפט לענייני משפחה. 

בתחילת 2018 קיים חוק על פיו אין אפשרות לפתוח תיק בבית המשפט לענייני משפחה בלי לעבור קודם תהליך מהות שהוא למעשה תהליך גישור ליישוב סכסוך ביחידת הסיוע. 

חוק זה מאפשר לבני הזוג לשוחח ולהגיע להבנה ביניהם בדרכי נועם. לעיתים קרובות הפנייה לבית משפט היא למעשה קריאה לעזרה ורצון לנער את בן/בת הזוג ולהוביל לשינוי ולאו דווקא לגירושין.

במקרים בהם אנו מעריכים כי בני הזוג לא באמת רוצים להתגרש אלא מעוניינים לשקם את המערכת הזוגית אנו ממליצים על פנייה לטיפול זוגי כדי לפתור את הבעיות הזוגיות. 

לפני כשנה העברתי יום עיון לעובדים ביחידת הסיוע . הנושא היה תובנות של פסיכולוגיית העצמי לתהליך הגישור שהוא תהליך מהות ביחידת הסיוע

 ניתן לקרוא בהמשך את עקרי ההרצאה

להמשך קריאה

גישתי לטיפול זוגי

למדתי את הנושא של טיפול זוגי במסגרת הלימודים לתואר שני בפסיכולוגיה קלינית . העבודה שלי עם זוגות ומשפחות מבוססת על התובנות מתוך שנים של לימודים וגובשה לאחר שנים רבות של נסיון.

הבסיס של העבודה עם זוגות היא ההבנה שכדי לעזור לבני הזוג לפתור את הנושאים הקשים על חיי הנישואין שלהם, יש צורך להבין לעומק את האופן הסובייקטיבי בו כל אחד מבני הזוג תופס את המציאות הזוגית ואת הבעיות הזוגיות. לעיתים קרובות בני הזוג לא מצליחים להקשיב אחד לשני וכל אחד מהם משוכנע בצדק של עצמו. בטיפול זוגי אנו לומדים להקשיב אחד לשני/ה . ככל שכל אחד מבני הזוג מצליח להבין לעומק את השני/ה יש סיכוי לכך שהמערכת הזוגית תהפוך ממערכת מקבעת וקשה למערכת תומכת המאפשרת צמיחה הדדית. חשוב לציין כי גם במקרים בהם קיימת פגיעה קשה כמו במקרים של בגידה , מריבות בלתי פוסקות, כסים,ניכור מתמשך וריחוק יש אפשרות בטיפול זוגי לעבוד על הדברים ולהציל את המערכת הזוגית ואת מערכת הנישואין 

 

להמשך קריאה

טיפול זוגי וייעוץ זוגי באילת

במשך למעלה מעשרים שנה אני עובד בטיפול זוגי וייעוץ זוגי באילת.לאורך השנים ניסיתי לבחון אם ישנם מאפיינים ייחודיים לקשיים איתם מתמודדים זוגות באילת והאם יש צורך בדגשים מיוחדים בטיפול זוגי וייעוץ זוגי של זוגות באילת.

היגעתי למסקנה כי אכן יש גורמים ייחודיים אשר ברובם קשורים לכך שאילת עיר מרוחקת ממרכז הארץ, לעיתים מרוחקת מהמשפחות במרכז הארץ. עובדה זאת מייצרת ומגבירה קונפליקטים בין בני זוג , בעיקר אם לאחד מבני הזוג יש משפחה באילת ולשני/ה אין.

גורם נוסף הקשור במרחק הוא העובדה שאילת עיר קטנה יחסית ויש בה פחות אפשרויות תעסוקה ותחומי עניין להתפתחות אישית. נוצר מצב בו ייתכן ולאחד מבני הזוג יש מקור פרנסה וכניין ולשני אין ואין באפשרותו למצוא באילת מקור כזה.

העובדה שאילת עיר תיירות, עיר קיץ נצחית. עובדה המגבירה את האווירה של חופש והנאות , מייצרת פיתוים ומגבירה את האפשרות לקנאה וחוסר יציבות.

הפיתויים ותחושת חוסר היציבות יכולה להיות קשורה גם לכך שאילת מהווה עיר שחלק מהאנשים החיים בה רואים את עצמם כזמניים באילת וחלק מגיעים כדי לעשות שינוי בחייהם .

כל אלה ועוד גורמים לצורך בהתייחסות מיוחדת בעת הטיפול הזוגי באילת

להמשך קריאה

פסיכולוגיית העצמי לטיפול זוגי

ההקשבה האמפטית של בני הזוג אחד לשני היא דרך המלך לשינוי. 

בני זוג המגיעים לטיפול זוגי מצויים במשבר. לכך אחד מהם אמת סובייקטיבית שונה ולרוב סותרת. לעיתים כל אחד תופס את האמת הסובייקטיבית שלו כאמת אובייקטיבית. פסיכולוגיית העצמי רואה בהקשבה האמפטית כלי טיפולי מרכזי.

הקשבה אמפטית, היא היכולת להבין את האמת הסובייקטיבית של האדם בלי לשפוט ובלי לבקר את התפיסה הסובייקטיבית . לא מדובר בהזדהות והסכמה אלא בראש ובראשונה בהבנה והכרה. האמת הסובייקטיבית יכולה להשתנות. השינוי אפשרי רק מעמדה אמפטית של הקבלה המליאה. 

כאשר המטפל מצליח בטיפול זוגי לגלות הבנה אמפטית לאחד הצדדים גם אם היא סותרת את האמת הסובייקטיבית של השני ובאותו זמן להעביר את המסר לבן הזוג כי גם לאמת הסובייקטיבית שלו יש מעמד זהה הרי נוצר גשר ואפשרות לבנייה של הקשבה אמפטית של בני הזוג אחד לשני. כאשר תהליך זה מתקיים הדרך לשינוי פתוחה.

 

הטיפול הזוגי מתוך גישת פסיכולוגיית העצמי מעודדת את בני הזוג להבין אחד את השני ולהוות גורם מייצב ומרגיע ולעיתים אף גורם מדרבן ומעודד התפתחות אחד עבור השני. מצב זה מתאפשר כאשר בני הזוג תופ סים את המטפל הזוגי ככזה המשמש פונקציה כזאת עבור כל אחד מהם. פונקציה הקרויה זולתעצמי בטרמינולוגיה של פסיכולוגיית העצמי

להמשך קריאה

 

bottom of page